Fontos tudnivalók szívkatéterezés előtt és után!

Vezető halálozási oknak számítanak Magyarországon a szív- és érrendszeri betegségek, ezen belül is a koszorúér elzáródása kimagasló szerepet tölt be.

Vezető halálozási oknak számítanak Magyarországon a szív- és érrendszeri betegségek, ezen belül is a koszorúér elzáródása kimagasló szerepet tölt be. A koszorúér szűkületek diagnosztizálása és terápiája szívkatéterezéssel és egy speciális fémháló (stent) beültetésével történik, amelyekkel a kitágított erekben a véráramlás biztosítható. Ilyen beavatkozásból évente mintegy 18 ezret végeznek az országban, ezért összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a pácienseknek, hogyan készüljenek a minimál invazív eljárásra.

/ A kép illusztráció, elzáródott ér ballonos tágítása és stent beültetése /

Kérdéseinkre Gábos Jolán a Budapesti Uzsoki Utcai Kórház Haemodinamikai Laborának vezető asszisztense válaszolt.

Hogyan készüljenek a Páciensek az intervenciós kardiológiai beavatkozásra? Mit vigyenek magukkal, átlagosan meddig maradnak az egészségügyi intézményben? 

A páciensek átlagosan egy-két éjszakát töltenek a katéterezés után az egészségügyi intézményben. Ha nem történik a katéterezés során intervenció, pl. stent beültetés, akkor a beavatkozást követően még aznap délután, vagy este haza is mehet a beteg. A mi intézményünkben az eljárás előtt EKG és vérnyomásmérés történik, ezután kerülnek a páciensek a kardiológiai osztályra. A beavatkozásra úgy készüljenek, mint általában egy kórházi tartózkodásra, tisztálkodási eszközöket, evőeszközöket, poharat, pizsamát, köntöst és papucsot kell hozniuk. Ami nagyon fontos, hogy mindenki vigye magával a korábbi egészségügyi dokumentációit! Sokan úgy gondolják, hogy ez nem szükséges az EESZT működése óta, viszont a rendszer bevezetése előtti dokumentumok nem állnak rendelkezésünkre, és egy esetleges technikai probléma is akadályozhat bennünket a munkánkban, ezért az előző dokumentációk elengedhetetlenek a beavatkozáshoz. Szükség van továbbá egy friss, egy hónapnál nem régebbi laborvizsgálatra, amely tartalmazza a vesefunkció, ionok, cukor, vérkép értékeket, valamint a véralvadást vizsgáló INR paramétert.

/ A kép illusztráció, kórházi beteg / 

A beavatkozás előtt milyen szabályok vonatkoznak az étkezésre, folyadék fogyasztására?

A beavatkozáshoz éhgyomor szükséges, viszont vizet mindenféleképpen bőségesen ajánlott fogyasztani. Ha valaki a reggeli gyógyszereit csak étkezés után tudja bevenni, azt szoktuk javasolni, hogy egy-két kekszet még fogyaszthatnak, egy kiadós villásreggeli azonban már nem javasolt.

Ha már a gyógyszereket említette, a rendszeresen szedett gyógyszereket el kell hagyni, vagy mindenféleképpen be kell venni a beavatkozás előtt? 

A reggeli gyógyszereket be kell venni, kivétel, ha valaki cukorbeteg. A metformin hatóanyagú készítményeket két nappal a beavatkozás előtt már el kell hagyni, ilyen például a Meforal, Merckformin. Ezek a gyógyszerek ugyanis rontják a vesefunkció értékeket, ami a katéterezéshez szükséges kontrasztanyaggal együtt már nagyon megterhelőek lennének a beteg számára. Egyéb, más hatóanyagú antidiabetikumokat sem szabad a vizsgálat napján bevenni, ilyen pl. a Jardiance. A vérhígító gyógyszerek esetében sokan azt hiszik, hogy a clopidogrel hatóanyag tartalmú és acetilszalicilsav hatóanyagú készítményeket is el kell hagyni, de nem szabad! Ezeket mindig be kell venni, főként, ha volt már a páciensnek hasonló beavatkozása, végig szedni kell, egy nap sem maradhat ki. Ilyen gyógyszer a Clopidep Trombex ,Zyllt és az Asa, Astrix. Vannak továbbá az újfajta vérhígítók, ilyenek az Eliquis, a Pradaxa és a Xarelto. Az Eliquist és a Pradaxa-t azonban 12 órával a beavatkozás előtt kell elhagyni, a Xarelto-t pedig 24 órával. Javasoljuk, hogy a gyógyszerekkel kapcsolatosan mindig érdemes előzetesen egyeztetni a beavatkozást végző kezelőorvossal.

/ A kép illusztráció, gyógyszert vesz be a beteg / 

Milyen érzéstelenítéssel történik a beavatkozás és utána mennyi idővel kezdhetnek mozogni, felkelni az ágyból?

A katéterezés helyi érzéstelenítésben történik. Ha arteria radialisból (csukló) történik a behatolás, ami a leggyakoribb, azt javasoljuk, hogy a betegek felkelhetnek a beavatkozás után, de a szúrt végtagot legalább 6 órán át – a nyomókötés levételét követően- nem használhatják, nem terhelhetik. Ha nem szédülnek, nincs panaszuk, felkelhetnek. Ha a femoralis artériát (lágyékhajlatot) szúrjuk meg, akkor a beteg orvosi utasításig nem kelhet fel.

Mikor étkezthetnek, ihatnak folyadékot először a betegek?

Amennyiben nincs panasz, hányinger, fél órával a beavatkozást követően nyugodtan ihatnak és étkezhetnek is.

/ A kép illusztráció, haemodinamikai labor / 

A beavatkozás után vezethetnek-e autót a páciensek, vagy tömegközlekedhetnek-e? Mit javasol a hazautazáshoz?

A beavatkozást követően 24 óráig a vezetés nem javasolt! Fontos, hogy a beteg ne terhelje a megszúrt végtagot vezetéssel, vagy a csomagjai cipelésével a tömegközlekedési járműveken. Mindenképpen kísérővel ajánlott a kórházat elhagyni.

A páciensek hogyan tudják megőrizni a beavatkozással elért állapotot?

Ez már a gondozó kardiológia területe, de fontos az ér szűkületét okozó tényezők csökkentése. Ilyen a dohányzás elhagyása, koleszterinszegény ételek fogyasztása és túlsúlyos betegek esetében a testsúlycsökkentés.

Milyen időközönént kell  a páciensnek kontrollra járni a beavatkozás után?

1, 3, 6, és 12 hónapos kontrollokra kell járni a gondozó kardiológushoz. Ezen időszak elteltével félévente, majd évente ajánlott a szakorvosi felülvizsgálaton megjelenni.

/ A kép illusztráció, stent beültetése után szabad véráramlás az érben /