2024.03.07. Vascular Venture Kft. „Youngster to Master” továbbképzése
„A szívkatéteres eljárásokhoz használt eszközök fejlesztése és kiemelkedően magas minősége ma már lehetővé teszi, hogy rendkívül összetett esetekben is sikeres beavatkozásokat végezzenek az intervenciós kardiológusok” – hangzott el a Vascular Venture Kft. „Youngster to Master” elnevezésű tréningjén Budapesten, a Puskás Aréna rendezvénytermében.
Interjú Dr. Sármán Balázs PhD kardiológus főrovossal:
Itt vagyunk a Vascular Venture Kft. rendezvényén Budapesten, amelyet intervenciós kardiológusoknak szerveztek. Miben látja az ilyen jellegű továbbképzéseknek a jelentőségét?
„A kezdeményezés hiánypótló, Magyarországon ugyanis jelenleg nincs a fiatal intervenciós kardiológusoknak dedikált és felépített képzése. A munkám során azt tapasztaltam, hogy óriási eltérések vannak még tapasztalt szakorvosok között is abban a tekintetben, hogy hogyan vezényelnek le egy-egy beavatkozást, hogyan használják az eszközöket és milyen technikákkal dolgoznak. Ez volt az alapötlete a tréningsorozatnak, ami összetalálkozott a Vascular Venture azon törekvésével, hogy a fiatalokat, illetve a gyógyításban résztvevő orvosokat, egészségügyi szakdolgozókat is oktassák, és azt a hasznot, amelyet a működésük során termelnek, azt forgassák vissza a magyar emberek gyógyítása érdekében.”
Milyen témákat érintenek ezeken a tréningeken?
„A kezdetektől egészen a magas szintű intervencós beavatkozásokig tematikusan építjük fel az oktatást. Eszközismeretet tanítunk, technikai eljárásokat osztunk meg egymással, illetve eseteket beszélünk meg. Azt vizsgáljuk, hogyan lehet javítani a beavatkozásokon, kevesebb szövődménnyel dolgozni, ez egy nagyon fontos szempont nehéz szituációkban, hiszen az egész gyógyítás, az egész intervenció nem az orvosról szól, hanem a betegekről. A képzésen fiatal, most nemrég kezdett, vagy már tapasztaltabb, de még kezdőnek számító intervenciós kardiológusok a hallgatók. Limitált számban vesznek részt a képzésen éppen azért, hogy sokkal fókuszáltabb legyen ez a program. Az előadók pedig az országban dolgozó elismert, tapasztalt kardiológusok.”
Milyen változáson ment keresztül az ágazat az utóbbi években, évtizedekben?
„Ha egyszóval szeretném mondani, akkor robbanásszerű! Lényegében itt a fejlesztések emelik a szívkatéteres beavatkozások színvonalát is. Elindult az egész onnan, hogy katétereken keresztül érfestés történt, és eljutottunk odáig, hogy képalkotással, lézeres technikákkal dolgozunk az éren belül. A 2000-es években kezdődött a nagy változás, amikor Magyarországon az intervenciós laborok száma gombaszerűen megnőtt és most már ott tartunk, hogy az egész országot lefedik. Az eszközöknek a minősége és összetétele is extrém módon növekedett, egészen bonyulult, szinte lehetetlennek tűnő eseteket is meg tudunk ma már oldani ezekkel. Ennek az eredménye az, hogy a hazai akut infarktus ellátás nagyot fejlődött, ami meglátszik a betegek túlélési arányaiban és az életminőség változásában is.”
A túlélési arány hogyan változott?
„A szívkatéteres intervenciók egy része akut, amikor infarktusos betegeket látunk el, ennek a kórházban történő halálozása teljesen megegyezik a legfeljettebb nyugati országok halálozásával, kb. 3-5% között van. A hosszútávú túlélés infarktus után is javuló tendenciát mutat, de még elmarad a Nyugat-európai országokétól, ez azonban már a kardiológiai utókezelésnek a feladata.
A tréningen láttam fotókat éren belül készült ultrahang felvételekről? Ez a fejlesztés például mennyire könnyíti meg a munkájukat?
„Az IVUS rendszer valóban szinte egy hihetetlen eszköz, néhány mm-es éren belül is tudunk vele ultrahang képeket készíteni. Az alap szívkatéterezéshez kontrasztanyagot használunk, mint egy öntvényt látjuk az ereket, de a belső struktúrákról nincsen képünk, hogy a falban lévő képletek, meszesedések, különböző repedések hogyan alakulnak. Ezt tudja megoldani az IVUS, a szív erein belül történő ultrahang technológia. Tulajdonképpen jól látjuk vele a falban lévő struktúrákat, a beavatkozás előtt meg tudjuk tervezni, hogy milyen méretű stenteket alkalmazzunk, tudjuk, hogy van-e másfajta plakk, vagy éren belüli meszesedés, illetve a a beavatkozás után kontrollálhatjuk a segítségével, hogy amit elvégeztünk az tökéletes-e.
Gyógyszerrel bevont stenteket és ballonokat is használnak ma már a szívkatéterezés során, ezeknek milyen előnyei vannak a hagyományos eszközökkel szemben?
„Lényegében hagyományos stenteket már nem, most már csak gyógyszerkibocsátó stenteket használunk, illetve az utóbbi 10-15 évben gyógyszerrel bevont ballonok is a rendelkezésünkre állnak. Beültetés után hámosodási folyamat kezdődik a stenten belül, hagyományos eszközök esetében a betegek 25%-nál a hámréteg kóros túlburjánzása volt a jellemző, ami az ér visszaszűkülésével járt. A gyógyszeres stentek és ballonok esetében ez a folyamat csökkenthető, mivel a most használt stentek 2-3 hónapig gyógyszert bocsátanak ki, gátolva a kóros sejtburjánzást. Így a visszaszűkülési arány a gyógyszerkibocsátó stentek esetén mindössze 2-4%. A fentiek mutatják, mennyire fontos, hogy az intervenciós kardiológusoknak szánt eszközök ilyen mértékű fejlődésen mentek keresztül az elmúlt időszakban.”